خانه / علم و فناوری / تصویری منحصربه‌فرد از زمین؛ هم‌زمانی طوفان و خورشیدگرفتگی

تصویری منحصربه‌فرد از زمین؛ هم‌زمانی طوفان و خورشیدگرفتگی

شاید همه انسان‌ها در عمر خود فرصت دیدن چنین تصویر زیبایی از کره زمین را در حالی که در نقطه‌ای از آن طوفانی بر فراز اقیانوس و در قسمتی دیگر سایه خورشید گرفتگی مشاهده می‌شود، را نداشته باشند.


طوفان باربارا از ساحل شرقی کشور شیلی حرکت خود را آغاز کرد و به سمت جنوب غربی قاره آمریکا ادامه مسیر داد. هم‌زمانی این طوفان بزرگ با خورشیدگرفتگی قابل رویت در کشورهای آمریکای لاتین، اهمیت آن را برای دانشمندان و طرفدارن علوم هوا و فضا و آب و هوا بیشتر کرد. سازمان‌های معتبر فضایی در جهان اعلام  کردند چنین شکلی از خورشید گرفتگی تا دی ماه سال ۱۳۹۹ مشاهده نخواهد شد.

تصویری زیبا از هم‌زمانی طوفان و خورشید گرفتگی از دید ماهواره ناسا

گروه‌های زیادی از سراسر دنیا برای رصد خورشیدگرفتگی به محل‌های از پیش تعیین شده در آمریکای جنوبی رفتند و همین موضوع سبب نگرانی مقامات کشورهای میزبان از آسیب‌های ممکنه از سوی طوفان باربارا شد. خورشیدگرفتگی در قسمت‌هایی از ایالات متحده آمریکا نیز مشاهده گردید ولی کیفیت و سطح قابل مشاهده به انداره کشورهایی مانند مکزیک و بزریل نبود.

تصویر ثبت شده از سیاره زمین از سوی ماهواره مشترک ناسا و اداره ملی آب و هوا و تغییرات جوی ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده است. ماهواره‌های موجود در مدار زمین با داشتن تجهیزاتی بسیار پیشرفته و دقیق برای رصد کره زمین، تصاویر گوناگونی از زمین ثبت و هرگونه تغییر آب و هوایی را سریعا گزارش می‌کنند. در ادامه تصویر ارسال شده از ماهواره را مشاهده می‌کنید:

سازمان‌های هواشناسی کشورهای مختلف دنیا با بهره‌گیری از اطلاعات ماهواره‌ها، الگوهای رفتاری را برای تعیین وضعیت آب و هوای کشور خود تنظیم می‌کنند. این الگوهای رفتاری دولت مردان این کشور را در تعیین سیاست‌های کلی مصرف و تولید انرژی یاری می‌کند.

درباره صدای آموزگار

با سلام خدمت بازدید کنندگان محترم بنده ای از بندگان خدا هستم که امیدوارم و دوست دارم که جز خدا برای هیچ چیز و هیچ کس دیگر بنده نباشم. شما هم دعایم کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

x

شاید بپسندید

مخربترین هک ها

در سال هایی که گذشت با توجه به گسترش شدید اینترنت و ...