6 بهمن 1392

ارسال شده توسط در علم و فناوری | 1نظر

در جستجوی طول عمر بیشتر… با کاهش سرعت!؟

در جستجوی طول عمر بیشتر… با کاهش سرعت!؟

*وَ لَقَد أَرسَلنا نُوحاً إِلى قَومِهِ فَلَبِثَ فِيهِم أَلفَ سَنَةٍ إِلّا خَمسِينَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَ هُم ظالِمُون*

ما نوح را به سوی قومش فرستادیم؛ پس او در میان جامعۀ خویش، 950 سال درنگ کرد و آنان را بسوی حق و عدالت فرا خواند… و آنگاه آن جامعه را در حالی که ستمکار و بیداد پیشه بودند، طوفان فرا گرفت.

(سوره مبارکۀ: عنکبوت، آیه شریفۀ: 14)

و از حضرت سجاد(علیه السلام) آورده اند که فرمود:

*فِى القائم سِنة من نُوح وَ هِى طُول العُمر*

در قائم ما خاندان وحی و رسالت، نشان و شیوه ای از نـوح(علیه السلام) است و آن طول عمر میباشد.

*إِنَّ اللهَ لا یَستَحیِ أَن یَضرِبَ مَثَلاً ما بَعُوضَةً فَما فَوقَها*

برای خدا فرقی ندارد از پشه یا بزرگتر از آن مثال بیاورد، اصل این است که آدم بفهمد.

(سوره مبارکۀ: بقره، آیه شریفۀ: 26)

علت طول عمر لاک پشت در کند بودن سوخت و ساز بدنش است!

یعنی: برای آنکه عمر طولانی باشد، باید آهسته زندگی کنیم؟

این پرسش جذابیت خاصی در دل خود نهفته دارد؛ آیا میتوان عمر انسان را به طرز خیره کننده ای افزایش داد؟ این پرسش آنچنان دانش بشری را سمت و سو داده است که دانش های متنوعی حول این محور در حال شکل گیری هستند و تلاش های گسترده ای نیز برای معنی دار ساختن آن انجام میشود، نگاهی به فناوریهائی نظیر شبیه سازی و تحقیقات گسترده در عرصۀ سلول های بنیادین تنها بخشی از این تلاش جهانی است.

متوسط عمر افراد در کشورهای مختلف جهان تا حدودی متفاوت گزارش میشود، در کشوری نظیر ژاپن متوسط عمر افراد در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان حتی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بالاست و این در حالی است که در ژاپن به سنت و روابط اجتماعی نگاه ویژه ای میشود؛ حال آنکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دیگر جهان چندان خبری از این روابط نیست.

اکنون نباید این پرسش را مطرح کرد کرد که آیا باید به دنبال سرنخ هایی در خصوص داشتن عمر طولانی در روابط اجتماعی بود؟

پس خوب است گذرا هم که شده دو مورد زیر را بدانیم: 1- در بین موجودات زنده، لاک پشتها علاوه بر آنکه سوخت و ساز بدنشان کند است؛ بر حسب حوصله ای آرام و تخمگذاری زیاد از همان بدو تولد اجتماعی بدنیا می آیند و از سایر موجودات زنده امتیاز داشته و عمر طولانی دارند.

2- پیامبر مکرم اسلام، هزارو چهارصد سال پیش در مورد روابط اجتماعی فرموده اند: صله ی رحم(که همان روابط اجتماعی است) شهرها را آباد و عمر را زیاد میکند. و جالب است بدانیم پیامبر مکرم اسلام در مورد سهم ایران از اسلام فرموده اند: بزرگترین سهم را در اسلام، مردم ایران دارند.

منبع: (حکمت نامه پیامبر اعظم، ج 5 ح 3780)

مخاطب گرامی! حال سوال اینجاست: مردم ژاپن کجایند و ما(ایرانیان) کجا؟ کدام یک نزدیک به اسلام هستیم؟ ژاپن از اسلام چه فهمیده و ما چه؟ آیا فقط مسلمان بودنمان کافیست؟ و پرسش های دیگر از این قبیل که ذهن این حقیر را چند سالی ست معطوف خود ساخته، امّا چنانچه ذکر شد بحث اصلی ما در آن نیست؛ بلکه در این مقاله و طرح نظریّه میخواهیم بدانیم که آیا با کاهش مقدار سرعت میتوانیم به طول عمر بیشتری دست یابیم؟؟؟

اصل طرح از نگاه تاریخ:

در طول تاریخ عده ای از افراد عمر طولانی داشته اند، مثلاً: خداوند در قرآن عمر هزار ساله را برای حضرت نوح و خواب سیصد ساله را برای اصحاب کهف مطرح کرده است.

با توجه به آمار و ارقامی که دربارۀ سن افراد در کتب آسمانی نوشته شده، با اندکی تفکر و تأمّل میتوان متوجه شد: “عمر افراد با گذر زمان و افزایش سرعت در انجام کارها کاهش یافته است”. این آمار و ارقام بدین شرح میباشد: حضرت نوح 950 سال، شیث 912 سال، مهمل ئیل 895 سال، لمک 777 سال، خنوخ 365 سال، حضرت ابراهیم 175 سال، حضرت یوسف 110 سال و …

طبق آمار فوق تقریباً از ابتدای آفرینش تا حضرت یوسف(علیه السلام) طول عمر نزول کرده و بر طبق این طرح، پیشرفت هرچند اندک بشر که باعث افزایش سرعت در کسب تجربه ها شده، دلیلی بر این کاهش سن است. (فرمول: در دوران حضرت نوح، سرعت کم و در نتیجه عمر بیشتر… در دوران حضرت یوسف، سرعت بمراتب بیشتر و در نتیجه عمر کمتر)

توجیه قسمتی از کتاب آسمانی قرآن بر اساس این طرح:

به استناد از سوره ی مبارکۀ: کهف، آیات شریفۀ: 10 تا 25 چند نفر که به اصحاب غار کهف معروف هستند بنابه دلایلی به یک غار پناه میبرند و به خواستۀ الهی بخوابی عمیق فرو میروند؛ بعد از 309 سال بیدار میشوند و این 309 سال را بدون اینکه حرکت محسوسی داشته باشند در خواب هستند. امّا این در حالی هست که میانگین طول عمر در آن زمان بیشتر از 100 سال نبوده و از آنجاکه اعتقاد ما بر این است که همۀ کارهای خداوند متعال بر پایۀ علم میباشد، طبق طرح این مورد را میتوان به اینصورت توجیه کرد: “چون اصحاب غار کهف در خواب بسر میبردند و سرعت محسوسی نداشتند، به همین دلیل آنها توانستند سه برابر میانگین طول عمر در آن زمان در خواب باشند”.

در اینجا لازم می بینم مجدداً بر اهمّیّت خواب و تأثیر آن را بر طول عمر چند سطری مختصر اشاره کنم: بر اساس آمار دقیقی که توسط یک دانشمند آمار به ثبت رسیده است، یک انسان عادی عمر خود را بدین صورت میگذراند: 6 سال غذا خوردن، 7 سال راه رفتن، 5 سال تحصیل، 4 سال خوشی و تفریح، 1 سال آرایش، 6 ماه سربازی، 5 سال وقت گذرانی، 13 سال کار، 10 سال استراحت، 28 سال و 6 ماه خواب…

درست است در این میان جالب ترین آمار، آماری است که برای ساعات خواب ثبت شده است. امّا اگر تا به حال از این طرح و نظریه درک کامل بعمل آمده باشد، متوجه میشویم که این آمار چندان عجیب نیست چرا که هر چقدر سرعت در انجام کاری کمتر باشد، مدّت زمان آن بیشتر خواهد بود و در این میان اعمال، خوابیدن کمترین سرعت را میطلبد.

استرس:

در یکی از تعریف های که از استرس میشود این تعریف را میاورم: استرس یعنی دریافت سریع پیام هائی از محیط اطراف که تا آن زمان از آنها آگاهی نداریم.

گاه دیده شده که این استرس، عوارضی داشته که جبران آنها بسیار دشوار بوده است؛ برای مثال: شخصی را در نظر میگیریم که در خواب عمیقی فرو رفته و ناگهان با صدای بلندی بیدار میشود. در این حالت، شخص بسیار مشوش به نظر میرسد و نگران؛ امّا گاه در این میان شخص با یک ایست قلبی از دنیا میرود.

طبق این طرح در مثال بالا، شخصی که در خواب است سرعت محسوسی ندارد(مگر ارگان های داخلی بدن) اما با وارد شدن استرس، سرعت شخص از هر نظر بالا میرود؛ با توجه به اینکه در هنگام خواب روح از بدن بیرون است و هنگام بیدار شدن با یک صدای بلند و شدید با سرعت وارد بدن میشود. و این سرعت بالای شخص باعث ایجاد و عارضه های قلبی میشود و عمر شخص را بصورت ناگهانی کوتاه و یا قطع میکند.

از نگاه دیگر:

“افزایش در کالری دریافتی بدن، باعث کاهش طول عمر میشود”

این جمله که توسط علوم زیستی اثبات شده است را میتوان با این نظریه چنین توجیه نمود: هرگاه سرعت در اشخاص بالا رود، انرژی مصرف شده در آنها نیز افزایش می یابد؛ در واقع انرژی لازم برای این افزایش سرعت از طریق دریافت کالری انجام میگیرد و این افزایش دریافت کالری به تدریج باعث کاهش طول عمر میشود.

طول عمر از نظر علم:

آنچه از تحقیقات دانشمندان در مورد طول عمر بشر به دست می آید مانند: دکتر جاک لوپ، دکتر الکسین کارل، پروفسور هانس سیلی و … عبارت است از: 1- عمر انسان حد و مرز معینی ندارد که تجاوز از آن حد، غیرممکن باشد. هیچ یک از دانشمندان تا به حال نگفته اند که فلان مقدار سال، نهایت درجه ای است که انسان ها میتوانند بدان نائل شوند و هنگامی که بدان پایه رسیدند مرگ برای شان حتمی است؛ بلکه گروهی تصریح کرده اند عمر انسان حد و مرزی ندارد و بشر در آینده میتواند بر مرگ غلبه کند و تا مدت درازی آن را به تأخیر اندازد. همین امکان علمی و امید موفقیت است که دانشمندان را به تلاش و کوشش وا داشته تا شبانه روز به تحقیق بپردازند و دست به آزمایش هایی در این زمینه بزنند. همین آزمایش ها به اثبات رسانده که مرگ نیز مانند سایر بیماری ها، معلول علل و عوامل طبیعی است که اگر شناخته شوند و از تأثیر آنها جلوگیری شود میتوان مرگ را به تأخیر انداخت؛ چنانچه در مورد بسیاری از بیماری ها موفق بوده اند.

2- در بین موجودات زنده اعم از گیاهان، حیوان و انسان افرادی دیده شده اند که از سایر افراد امتیاز داشته و عمر طولانی داشته اند. وجود این گونه افراد استثنایی دلالت میکند که برای عمر افراد آن نوع حد و مرزی که تخلف ناپذیر باشد، وجود ندارد. درست است که اکثر انسانها قبل از صد سالگی میمیرند، ولی وجود افراد با عمرهای طولانی خود دلیل روشنی است که حد و مرزی ندارد.

3- پیری یک عارضه غیرقابل پیشگیری نیست، بلکه یک نوع بیماری قابل علاج است؛ چنانچه علم پزشکی توانسته است عوامل بسیاری از بیماری ها را کشف کند در آینده نیز خواهد توانست عوامل پیری را کشف نموده و از آن پیشگیری کند.

و آینده هم اکنون است که کمی از آن را آوردم…

از نگاه علم شیمی:

از بین واکنش هایی که در علم شیمی وجود دارد، بنده واکنش زیر را به عنوان نمونه انتخاب کرده ام:

منیزیم + اکسیژن = اکسید منیزیم (2Mg + O2 = 2MgO)

این واکنش در حالت عادی بسیار سریع صورت میگیرد، بطوری که وقتی ورق منیزیم را از نفت بیرون بیاوریم(منیزیم را بدلیل واکنش دهندگی زیاد در نفت نگه میدارند) به سرعت و خود بخود آتش گرفته و نور سفید خیره کننده و حرارت را در پی خواهد داشت؛ امّا اگر در شرایط آزمایشگاهی این واکنش را طوری انجام دهیم که به آرامی انجام گیرد؟ با مقایسۀ دو حالت واکنش آرام و واکنش سریع نتیجه میگیریم: الف – اگر انجام واکنش سریع باشد، اکسیژن و منیزیم که مواد اولیه هستند؛ زودتر تمام میشوند(یعنی عمر آن ها کمتر خواهد بود)

ب – اگر انجام واکنش آرام باشد، اکسیژن و منیزیم که مواد اولیه هستند؛ دیرتر تمام میشوند. یعنی عمر آنها بیشتر خواهد بود…

نکته: درست است که این مواد(منیزیم و اکسیژن) بعد از واکنش کاملاً از بین نمی روند و در ساختار منیزیم اکسید قرار میگیرند، اما دیگر ماهیت اکسیژن و منیزیم خالص را ندارند.

رابطۀ جرم با طرح:

بر اساس این طرح، جرم اجسام غیرزنده میتواند رابطه مستقیم با طول عمر این اجسام در طول یک تجربه داشته باشد؛ ساده ترین مثال برای این مورد را میتوان در علم شیمی جست و جو کرد. برای مثال: بر میگردیم به همان رابطۀ منیزیم با اکسیژن(2Mg + O2 = 2MgO) به عبارت دیگر هر چقدر مقدار منیزیم(جرم منیزیم) بیشتر باشد، مدت زمانی که تمام منیزیم واکنش داده و بشکل جدید(تجربه جدید) منیزیم اکسید درآید بیشتر خواهد بود.

البته باید توجه داشت که این مورد در رابطه با انسان صدق نمی کند و بلکه به میزان و مقدار سرعت انرژی مصرف شده و کالری دریافتی از بدن بستگی دارد(حال فرد 60 کیلو باشد و یا 90 کیلو)

توجیه قسمتی از “علم فیزیک” بر اساس این طرح:

1ـ از دیرباز انسان ها از خاصیّت مغناطیسی و میدان مغناطیسی زمین استفاده کرده است، امّا این که چرا این خاصیت از آن زمان تا به حال بوده و هست را میتوان با این طرح(نظریه ی علمی) اینگونه توجیه کرد: میدان مغناطیسی زمین تقریباً ثابت است(حرکتی بسیار بسیار جزئی دارد) از اینرو میتوان ماندگار بودن آن را از آن زمان تا بحال توجیه کرد.

مثال: در نظر گرفتن دو متحرک(دو ماشین) با سرعت های متفاوت در جاده ای یکسان. هر کدام که تندتر میرود زودتر میرسد، عمر کمتر و هر کدام که آهسته میرود دیرتر میرسد، عمر بیشتر… با توجه به یکسان بودن تجربه ای که هردو در زمان های مختلف کسب کردند.

مرکز تحقیقات هسته ای اروپا(شتاب دهندۀ Cern) در مرز فرانسه و سویس تونلی به طول 27 کیلومتر ساخته است. در این تونل ذرات بنیادی(برای مثال پروتون ها) شتاب میگیرند و در انتها وارد یک اتاق مملو از هیدروژن مایع میشوند، سرعت این ذرات بنیادی هنگام ورود به اتاق هیدروژن حدوداً 99% سرعت نور است(297000کیلومتر بر ثانیه) جالب است بدانیم که عمر این ذرات فقط و فقط چند نانو ثانیه است(هر نانو ثانیه برابر است با یک میلیاردم ثانیه) بر طبق این نظریه میتوان عمر بسیار کوتاه آن ها را بر اساس سرعت بسیار زیادشان توجیه کرد.

در برابر یک برداشت غلط از این نظریه:

با افزایش تکنولوژی پزشکی که باعث افزایش سرعت در اقدامات پزشکی شده و با پیشرفت روز افزون آن، جان عدّه ی زیادی از مردم نجات می یابد و باعث افزایش طول عمر آن ها میشود!؟

باید بگویم برداشت درستی نیست، چون این افزایش سرعت و پیشرفت تکنولوژی به کار پزشکان و کادر پزشکی سرعت میدهد نه به بیماران.

چند جملۀ کلیدی:

یک: طول عمر، بر خلاف طبیعت نیست و با طبیعت انسان سازگار است و خواسته فطری بشر نیز است.

دو: انسان بدلیل رسیدن به مرز هشتاد یا صد سالگی از عمر خویش نمی میرد؛ بلکه بدان دلیل در این سن و سال زندگی را میبازد که برخی از عوارض و آفتها، دامنگیر برخی اعضاء و اندام ها میگردد و در نتیجه آنها را تلف میسازد و آنگاه بخاطر ارتباط برخی از اعضاء با برخی دیگر، حیات انسان با خطر جدّی روبرو میگردد و میمیرد. از اینرو اگر این مقاله و نظریۀ جدید و سایر مقالات و نظریه ها موفق شوند که این عوارض را از میان بردارند یا مانع پیدایش آنها شوند، دیگر مانعی در راه ادامۀ حیات انسان نمی ماند و میتواند صدها سال شاداب و پرطراوت زندگی کند؛ و از همه مهمتر تأثیر مستقیم این طرح بر طول عمر بشر مایۀ خوشنودی اینجانب باشد.

سه: همۀ بافتهای مهم و اصلی سازمان وجود انسان، قابلیت یک زندگی بسیار طولانی و بی نهایت را دارند و انسان اگر بتواند خود را در تیررس عوارضی که رشته حیات او را میبرد، قرار ندهند، کاملاً برایش ممکن است که صدها سال زندگی کند و عمری بسیار طولانی داشته باشد.

یک تذکّر و توجّه:

این مقالۀ علمی صرفاً در مواردی که افراد از هر گونه تأثیرات شدید بیرونی از جمله حوادث، بیماری ها، عوامل زیست محیطی و … به دور هستند صادق است؛ تغذیۀ نامناسب، هوای آلوده، عدم رعایت درست موازین بهداشتی، بیماریهای مرگبار، فشار و انباشته شدن غم و اندوه و دیگر عواملی که همه و همه اثر مرگباری در انهدام زندگی دارند و عُقده های روانی ویرانگری را پدید می آورند که آنها باعث بیماری خطرناکی میگردند و زندگی و سلامت انسان را به سوی نابودی سوق میدهند. درغیر اینصورت دستگاه ها و سازمان وجود انسان، کشش و استعداد زندگی بسیار فراتر از این زندگیهای کوتاه و ناقص را دارد. در آخر امید میرود با رعایت کردن این نظریۀ علمی قادر باشیم طول عمرمان را به 150 سال افزایش دهیم… بشرطی که جلوی اتوبوس نپریم و یا کارهای از این قبیل نکنیم.

الهی! قطره علمی که بخشیدی ز پیش

متصل گردان به دریاهای خویش

خالصانه تقدیم به پیشگاه ولی امر مسلمین(امام خامنه ای عزیز) دامت برکاته…

نویسنده و محقّق:  کاوه شاهینی

{حاصل زحمت 03 ماه و 03 روز تلاش مستمر}

اسفند 1391

  1. بهار گفت :

    سلام! متشکرم بابت متن بسیار خوبتون . هم اطلاعاتم افزایش یافت و هم تو تحقیقم به درد خورد .

گذاشتن پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Amuzgar